11 Ağustos 2011 Perşembe

Zaytung değil, NTV'de bugün.


Dünya Tersine Döndü


Arap coğrafyasındaki ayaklanmalara ilişkin Batı'dan duymaya alışkın olunan sesler, İngiltere'de yaşanan olaylar nedeniyle Doğu'dan yükselir oldu. İngiltere'de yaşanan olaylara ilişkin iki açıklama Libya ve İran'dan geldi. Kaddafi yönetimi, İngiltere'deki yağma, kundaklama ve şiddet olayları nedeniyle Başbakanı David Cameron'ın "tüm meşruiyetini kaybettiğini" öne sürerek, çekilmesi çağrısında bulundu.

Muammer Kaddafi yönetimi adına konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kalim, "Cameron ve hükümetinin, kendilerine karşı düzenlenen gösterilerin ve bu barışçı gösterilere katılanlara polisin şiddet göstermesinin ardından çekilmesi gerektiğini" iddia ederek, "Cameron ve hükümetinin tüm meşruiyetini kaybettiğini" söyledi.

"Bu gösterilerin, kendini zorla benimsetmeye çalışan bu hükümeti İngiliz halkının reddettiğini gösterdiğini" öne süren Kaaim, "Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma, İngiliz halkının haklarına karşı yapılan bu saldırganlık karşısında kollarının bağlı kalmaması" çağrısında bulundu.

İRAN'DAN VATANDAŞLARA UYARI

İran da, İngiltere'deki olaylardan dolayı vatandaşlarından zorunlu olmadıkça bu ülkeye gitmemelerini istedi. İran Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'de bir süredir devam eden olayların can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturabileceğini belirterek, vatandaşlarını bu ülkeye gitmemeleri konusunda uyardı.

Vatandaşlarından mecbur kalmadıkları sürece İngiltere'ye gitmemelerini isteyen Tahran yönetimi, zorunlu ziyaretlerde ise olayların olduğu bölgelerden uzak durulması tavsiyesinde bulundu. İngiltere'de ikamet eden İranlılardan da gösteri ve olayların olduğu yerlerden uzak durmaları istendi.

İran, ayrıca vatandaşlarından İngiltere'deki olay ve gelişmeleri de kendi kitle iletişim kanallarından takip etmeleri önerisinde bulundu.

'SOSYAL BİR PATLAMADAN ENDİŞE EDİYORUM'

İngiliz siyasetçilerden halka özgürlük ve sosyal konularda söz hakkı vermesini isteyen Ahmedinejad, ''Batıda hiç kimsenin kontrol edemeyeceği sosyal bir patlamadan endişe ediyorum'' diye konuştu.

Ahmedinejad, ''İngiliz devlet adamları, başka ülkelerin içişlerine karışacaklarına, Afganistan, Libya ve bölgemize asker çıkaracaklarına kendi halklarının sorunlarını halletsinler'' ifadesini kullandı.

İngiltere'deki olaylara polisin müdahalesi karşısında BM ve Güvenlik Konseyinin sessiz kalmasını da eleştiren Ahmedinejad, bu olayların yüzde birinin başka bir ülkede meydana gelmesi halinde ilgili kurumların hemen insan hakları savunuculuğuna soyunacağını söyledi.

Ahmedinejad, dünya genelindeki tüm sorunların temelinde son birkaç asırdır uygulanan yanlış yöntemler olduğunu sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok: