21 Ekim 2011 Cuma

kınıyorum.

Hiç kimse bu şekilde öldürülmeyi haketmez. Hele ki yaşlı ve yaralı bir beden. Muammer Kaddafi terörist değildi. En nihayetinde bir devletin başındaydı, kendine göre kurduğu iyi kötü bir sol diyalektiği vardı, anti-emperyalistti, her daim halkının yanındaydı, üstelik aynı anda birçok güce karşı direniyordu.. Ve de kabul edelim çok kabiliyetli ve orjinal birisiydi. Bu gaddarlığı hakedecek kadar değildi. Eminiz yargılansa sürecin aktörleri adına söyleyecek - itiraf edecek - çok fazla şeyi vardı. İzin vermediler. Bugün vahşi bir çakal sürüsünün ortasına atılırcasına, önce vurulup ardından silahlı direnişçilerin ellerine teslim edildi Muammer Kaddafi. Yaşlı bedeni gözlerimizin önünde, çığlıklar eşliğinde ayaklar altına alınıp parçalandı. Umarım aynı direnişçiler birkaç ay sonra da bugün oldukları kadar sevinçli kalabilirler.

Bir de bugün şu ikiyüzlülüğü artık tüm çıplaklığıyla gördük ki, linç, şiddet, zulüm ve işgence Batının çıkarlarına hizmet ettiği sürece ne de medeni bir tavırmış. Ne kolaymış onaylamak, gerektiğinde.. "WOW!" deyip geçmek. Libya'da şimdilik "medeniyet" kazandı.

Muammer Kaddafi çok şık giyinen birisiydi, aklımda hep o African estetiği ile kalacak, onu ipek kaftanları içerisinde hatırlayacağım ve bugün gördüğüm videoları her anımsadığımda, kınayacağım.

Unutmamak için, o lekeyi burada bırakacağım.

Hiç yorum yok: